Zakres opieki sprawowanej przez pielęgniarkę i położną

Pielęgniarka POZ

Sprawuje kompleksową opiekę pielęgniarską nad zadeklarowanymi do niej pacjentami. Realizuje (zgodnie z obowiązującym zakresem zadań) zlecenia na zabiegi i procedury medyczne wydane przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego.

Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, na zlecenia lekarza poz, do którego zadeklarowany jest pacjent, pobiera materiały do badań diagnostycznych w domu pacjenta tylko w przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta.

Położna POZ

Sprawuje pielęgnacyjną opiekę położniczo-ginekologiczno-neonatologiczną nad kobietami i dziećmi (chłopcami) do 2. miesiąca życia.

Wykaz świadczeń gwarantowanych położnej podstawowej opieki zdrowotnej obejmuje:

  • wizytę realizowaną w warunkach ambulatoryjnych,
  • wizytę realizowaną w domu świadczeniobiorcy lub miejscu jego przebywania (w przypadkach uzasadnionych medycznie),
  • wizytę patronażową,
  • wizytę profilaktyczną.

Do zadań położnej poz należy m.in.:

  • prowadzenie edukacji kobiet w ciąży, przygotowanie ich do porodu,
  • opieka nad noworodkiem do ukończenia drugiego miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu,
  • realizacja w formie wizyt domowych, pooperacyjnej opieki pielęgnacyjnej nad kobietą po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej od momentu wypisu ze szpitala do całkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej, na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (§ 12 ust. 10 pkt 1 Ogólnych warunków umów), zgodnie z zaleceniami w nim zawartymi.

Opieka pielęgniarska i położnicza nad ubezpieczonymi realizowana jest w ambulatorium oraz w miejscu zamieszkania pacjenta. Opieka ta odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. W uzasadnionych medycznie przypadkach świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia, w pozostałych przypadkach - w terminie uzgodnionym z pacjentem.